Fransa’nın Eiffel Mükemmeliyet Bursu’na Nasıl Başvurulur?

Merhaba! Yine yeni yeniden teknik bilgilerle dolu bir yazıyla karşınızdayım. Hayatım boyunca yazdığım her yazıda olduğu gibi bu yazıyı da kişisel tecrübelerim ışığında yazıyorum. Bizzat deneyimlemediğim hiçbir şeyi yazmıyorum. Bugün size Fransız Devleti’nin AB vatandaşı olmayan öğrencilere sunduğu Eiffel bursu şansından ve nasıl başvurulduğundan bahsedeceğim. Ben bu bursla Fransa’da 1 sene master yaptım. Hadi başlayalım!

[UYARI: Fransa’da prensipte tüm master programları 2 sene sürer. Buna M1 ve M2 adı verilir. Eğer Türkiye’nin tek frankofon üniversitesi olan Galatasaray Üniversitesi’nden mezunsanız masterın sadece son senesini yani M2’yi yapma şansınız artar -ki bazı programlar Galatasaray mezunu olmanıza rağmen bunu kabul etmez ve illa 2 sene yapılması gerektiğini söylerler. 1 sene para sıkıntısı çekeceğiniz, 1 sene bursla okuyacağınız master istemiyorsanız sadece M2 yapmanızı kabul eden bir okula gitmelisiniz. “Ben 1 sene hem okur hem çalışırım” veya “ailem para gönderir” diyorsanız 2 sene master yapmakta sorun yok. Eiffel ile doktora da yapmak mümkün. Doktora Fransa’da 3 sene sürüyor ama Eiffel kaç senesini karşılıyor, hiçbir fikrim yok.]

Varan 1: Fransa’da Eiffel bursu ile master yapmak için 30 yaşı doldurmamış olmanız ve en az B2 seviyesinde akrediteli dil sertifikanız olması gerekiyor. (Fransızca’da dil seviyeleri sırayla A1, A2, B1, B2, C1, C2 dir) Bazı okullar C1 istiyor. (*Önemli dipnotu okuyunuz*)Asgari düzeyde Fransızca ile master başarmanız zaten mümkün değil. Akrediteli derken “Alliance Française” veya “Institut Français” dil kurslarından alacağınız sertifikayı kastediyorum. Şehrinizde varsa Fransız Konsolosluğu’nun dil kurslarına yazılabilirsiniz. Frankofon bir liseden veya GSÜ’den mezunsanız B2 seviyesi sizin için zor olmaz. Öte yandan bir okulun sizi burslu veya burssuz master’a kabul etmesi için lisansınızı 4 üzerinden en az 2,5 notla bitirmiş olmanız lazım. Ben GSÜ’den 2,7 ile mezun olmuştum ve B2 sertifikam vardı.

Varan 2: Eiffel programının karakteristik özelliği sizin Fransız Devleti’ne bizzat başvuru yapmamanızdır. Master yapacağınız okul sizin için başvuruda bulunur. Bu yüzden istediğiniz okulları belirleyeceksiniz. Peki bana sorarsanız bu okulları nasıl belirlemelisiniz? Eğer 2 sene master yapmak istemiyorsanız sadece son senesini yapmanızı kabul eden okulları listeleyin. Hepsine teker teker sormak zorundasınız. Sonra mutlaka Campus France’ın sitesinden Eiffel’in geçmişine/istatistiklerine bakın. Hangi okula son zamanlarda burs çıkmışsa artık burs çıkma ihtimali azalmış demektir. Ben hiç burs çıkmamış hatta hiç Türk master öğrencisi olmamış bir okulda karar kılmıştım şansım artsın diye. Yine de ne olur ne olmaz deyip 4-5 okulla irtibata geçtim ve dosya gönderdim. Bazısı “biz Eiffel’le çalışmıyoruz” dedi, bazısı beni uygun görmedi. O karar kıldığım okul beni kabul etti. Kısmet işte 🙂 (Eşimle de o okulda tanıştım, nasıl ama?)

Unutmadan çok önemli bir detay: Fransa’da tezli veya stajlı M2 yapmak mümkün. (M1’de tez yazmak zaten zorunlu) Master programınızı seçerken tezli mi stajlı mı olduğuna dikkat edin. Tez yazmak kolay iş değil ama staj bulmak da kolay değil. Ben 5 ay ders gördükten sonra 6 ay staj yapmıştım. Tez yazmanın şöyle iyi bir tarafı var: staj uğruna şehir hatta ülke değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz hep aynı yerdesiniz, sil baştan yurt veya daire arayışınız olmuyor. Stajı okulunuzla aynı şehirde bulursanız ne âlâ!

Devam edelim: Fransızca motivasyon mektubunuzun, dil sertifikanızın, Fransızca Cv’nizin ve üniversite diplomanız ile transkriptinizin Fransızca çevirisinin “scan” edilmiş halini göndermelisiniz. Okula başka bir belge istiyorlar mı diye sorun yine de. Sizi okul ön elemeye sokar. Ön elemeden geçerseniz bilgi maili gelir ve sizi Eiffel bursu için Fransız Devleti’ne aday gösterirler. (1’den fazla okul sizi isterse seçim yapmak zorundasınız) Ön elemeden geçmeniz, bursu kazanamasanız bile o okulda master yapabileceğiniz anlamına geliyor. Eiffel için aslında sizin tek yapacağınız şey okullarla iletişime geçmek ve dosyanızı göndermektir. Gerisini onlar hallediyor. Ben ön elemeyi geçmiştim ve okulla devamlı irtibat halindeydim. Eiffel’e başvurunun son gününün son 10 dakikasında dosyamı devlete gönderip bana kalp krizi geçirtmişlerdi. Siz de benim gibi işinizin peşini bırakmayın ve gerekiyorsa darlayın milleti! Fransızlar çok yavaş hareket ederler ve çalışmayı sevmezler. Sizi çıldırtsalar da sabır, saygı ve sükûneti elden bırakmayın. Emin olun burada tecrübe konuşuyor.

Sizin Eylül gibi okullara mail atmaya başlamanızı öneririm. (Ağustos ayı boyunca herkes tatildedir, cevap alamazsanız stres yapmayın) Master başvuruları her yılın Ekim-Kasım aylarında açılır. Okulların Eiffel adaylarını en geç Ocak ayında devlete bildirmesi gerekir. Burs sonuçları Nisan ayında Campus France resmi sitesinde duyurulur.

Varan 3: İşte o büyük haber geldi. Eiffel mükemmeliyet bursunu kazandınız. Mutluluktan havalara uçuyorsunuz. Çok geçmeden hem Campus France hem de okulunuz size mail atacak. Okulunuza mail yoluyla ön kayıt yaptırmanız lazım. Campus France’taki muhatabınız da size uçak bileti alacak, yurt odanızı ayarlayacak. Bursunuz boyunca her konuda o kişiden bilgi/yardım isteyebilirsiniz. Okul ücreti kaç euro olursa olsun Fransız devleti ödeyecek. Yurt kirasını siz bursunuzdan ödeyeceksiniz. Eiffel bursu 1181€ x 12 aydır. Ben yurt odama (stüdyo daire mutfak ve banyo dahil yaklaşık 20 m2 idi) sadece 298€ kira ödüyordum yani bayağı zengindim. (Yurtta kalmak zorunda değilsiniz, ev kiralayabilirsiniz. Paris’te hem yurtların hem kiraların çok pahalı olduğunu unutmayın, Fransa’nın başka şehirlerine şans tanıyın. “Fransa’da ev kiralama” https://heartytrips.com/2021/12/28/fransada-hayatta-kalma-kilavuzu-iv/ yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum) Okullar Eylül ayında açılıyor. Okulun ilk gününden 3-4 gün öncesine aldırın uçak biletinizi. Çünkü banka hesabı açmakla ve okula asıl kaydınızı yapmakla uğraşacaksınız. Ayrıca oryantasyon gününü de kaçırmak istemezsiniz değil mi? (Banka hesabı açarken yurt odanızın veya tuttuğunuz dairenin sigortasını da yaptırmanız gerektiğini bankacıya söyleyin, aynı gün bu işi de halletmiş olursunuz. Ben yurda Fransa’ya gelir gelmez giriş yapmıştım ama banka hesabım olmadığı için ve dolayısıyla sigortayı yatırmadığım için pasaportuma el koymuşlardı. Sigorta yaptırdım da pasaportumu geri alabildim)

Varan 4: Nisan’dan Eylül’e kadar çok vakit var bu sürede öğrenci vizenizi alacaksınız. Fransa vizesi için tek yetkili kurum olan Vfs Global’den uzun süreli vize randevusu alın. İstanbul’da sadece Harbiye şubesinde bu vize alınıyor. Öğrenciler için gereken belgelerle gidin. Bursunuz olduğu için vize ücreti ödemeyeceksiniz. Harbiye’deki Ofii fransız göçmen bürosundaki randevunuza ve Taksim’deki ciğer filmi randevunuza da gitmek zorundasınız. Akabinde vize işlenmiş pasaportunuzu Vfs’den teslim alırsınız ve heyecanla uçuş gününü beklersiniz 🙂 Ailenizle ve arkadaşlarınızla bol vakit geçirin, bir süre görüşemeyeceksiniz 🙂

Varan 5: Eylül geldi çattı! Fransa’ya indiniz. Havaalanında sizi Campus France yetkilisi karşılıyor ve arabayla yurdunuza bırakıyor. Bursunuzun ilk ayını havaalanında size söylenen bürodan alacaksınız. Sonra her ay bursunuz açacağınız banka hesabına yatacak. (İban’ınızı cf’a bildirmeniz gerektiğini belirtmeli miyim gerçekten?) Eğer stajlı bir master yapıyorsanız ve stajı Türkiye’de bulursanız bursunuz tamamen kesilecek. Memleket dışında dünyanın herhangi bir yerinde staj bulursanız bursunuz devam edecek. Maaşlı staj ise bursunuz kesintili yatacak. Diyelim ki 500 € maaş alıyorsunuz. Bursunuz -500 yatacak. Bu konuda Campus France’a dürüst olmanız çok önemli! (Ben Brüksel’de staj bulmuştum ve Fransa’dan ayrılmıştım. Orada banka hesabı açtım, bursum o hesaba yatıyordu. Hayır, maaşlı staj değildi 🙂 )

Varan 6: Fransa’ya gelir gelmez bulunduğunuz şehrin bağlı olduğu OFII ofisine size söylenen belgeleri göndermeniz lazım ki oturma izni alabilesiniz çünkü oturma izni olmadan uzun süreli vize turist vizesi gibi sadece 3 ay geçerli. (Fransa’da mektupları, kargoları avis de réception ile göndermek adettendir. Yani postanız yerine ulaştığında size haber verilmesini talep edin.) Ayrıca devletin yardım sandığı olan CAF’a da başvurun. Bursunuz dışında oradan da hatırı sayılır bir yardım alacaksınız. Caf konusunu Fransız arkadaşlarınıza veya okulunuzun öğrenci işlerine sorun mutlaka size yardımcı olurlar.

Okulunuzu başarıyla bitirdiğinizde okuldan alacağınız geçici belgeyi ve sonrasında alacağınız diplomanızı mutlaka CF’daki muhatabınıza ‘scan’ edip göndermeniz gerekiyor. Zaten onlar sizi 1 yıl boyunca yakından takip edecek ve derslerinizi geçip geçmediğinizi bilmek isteyecekler.

İşte böyle… ben bu yaşadıklarımı ne zaman birine anlatsam “Sana saygım bir kat daha arttı” diyorlar 🙂 çünkü kolay iş değil. Sonuna kadar değiyor mu? Evet! Şimdiden kolaylıklar dilerim. Okuduğunuz için de teşekkür ederim 🙂

BONUS BİLGİ: Eğer bir okuldan kabul alır ama burs kazanamazsanız veya hiç burs düşünmeden okul başvuruları yapacaksanız kayıt işlerinizi Fransa’ya gitmeden önce Campus France aracılığıyla yapacaksınız. CF, Fransız Konsolosluğu bünyesinde hizmet veriyor. Bir okulun sizi mail yoluyla kabul ettiğini söylemesi yeterli değil. Bunu Campus France aracılığıyla belgelemesi gerekiyor. CF resmi sitesi üzerinden kişisel bilgilerinizle hesap açıp başvurularınızı listeleyeceksiniz (yine en az 4-5 okul yazın ki garanti olsun) Siteden alacağınız kabul çıktısıyla vize işlemlerine başlayabilirsiniz.

Önemli dipnot*: 2020 yılı itibariyle artık bir kısım okulun değil ÇOĞU okulun C1 istediğini öğrendim.

“Fransa’da Hayatta Kalma Kılavuzu”mu da okumanız beni mutlu eder.

Fransa’nın yabancı öğrencilere kapısını nasıl sonuna kadar açtığını gösteren bir yazı okumak isterseniz: https://www.msn.com/fr-fr/voyage/actualite/etudiants-étrangers-pourquoi-ils-rapportent-plus-à-la-france-quils-ne-lui-coûtent/ar-AA14EJIY?ocid=mailsignout&li=BBoJvSH

12 Comments »

 1. Merhaba, yazınızı keyifle okudum. Elinize, kaleminize sağlık.
  Minik bir sorum olacak, siz direkt M2’ye mi başvurmuştunuz?
  Ben de Eiffel bursu için şansımı deneyeceğim ve M1’e başvurmak istiyorum ancak bildiğim kadarıyla Eiffel bursu sadece M2’yi kapsıyor? Bu bilginin doğru olup olmadığı hakkında bir fikriniz var mıdır?
  Çok Teşekkürler,

  Like

 2. Merhabalar. Size bir sorum olacakti. Eiffel bursu okulun ucreti ne olursa olsun karsiliyor demissiniz. Bu sadece devlet okullari icin mi gecerli, yoksa sciences po icinde gecerli midir? Cunku M2 ucretleri 29 bin euro.

  Like

 3. Merhaba. Harika bir yazı teşekkürler. Yalnız Campus France sitesinin neresinde o istatistikler ben epey kurcaladım bulamadım 😦

  “Sonra mutlaka Campus France’ın sitesinden Eiffel’in geçmişine/istatistiklerine bakın. Hangi okula son zamanlarda burs çıkmışsa artık burs çıkma ihtimali azalmış demektir.”

  Like

  • Merhaba, evet geçen sene de böyle bir mesaj aldım okurumdan. Bilmiyorum sebebini belki de artık paylaşmıyorlardır; ben 2013 sonbaharında yaptım başvurularımı. Sonrasından haberim yok

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s