3 Jours à Saint André Les Alpes’te 3 Gün

Merhaba! Size muhtemelen adını hiç duymadığınız minik bir kasabayı anlatmak için yeniden bir aradayız. Fransa’nın güney doğusunda Alp Dağları’nda bulunan Saint André les Alpes kasabası. “Burayla ne gibi bir alakanız olabilir?” derseniz: benim eşimin baba tarafı yıllarca burada yaşamış ve buraya yatırım yapmışlar. Kayınvalidemler de şimdi burada yaşıyor. Dolayısıyla yaz tatillerinde, Noel tatilinde burada toplanılıyor. Bu benim Saint André’ye ikinci gelişimdi. İlkinde pek iyi bir deneyim edinmemiştim: hem hava çok kötüydü hem de ben hastaydım. Ne mutlu ki bu sefer çok hoş üç gün geçirdik.

Bu üç günlük ziyaretin bir gününde Saint André’ye arabayla 1 saat uzaklıkta olan Digne les bains’de idik. Çünkü kayın biraderimin nişan yemeği vardı ve Saint André’de nişan kutlanabilecek bir restoran yok; Digne de küçük ama şehre daha çok benzeyen bir yer. Zaten Saint André sakinlerinin muhtemelen hepsi hem sosyalleşmek hem mutfak alışverişi gibi ihtiyaçlarını karşılamak için Digne’e gidiyor.

Yazları bu minik kasabanın (sabit 1000 kişi ya var ya yoktur) çok renkli olduğunu biliyorum özellikle karavan ile tatil yapanlar buraya mutlaka uğruyor. Ayrıca yamaç paraşütü, bisiklet ve motosiklet tutkunları için de çok uygun. Tabii kışları oldukça sakin ve ıssız. Kasabada geçirdiğimiz sürede mangal yaptık ve doğada yürüyüşe çıktık. Minik bir kasaba olduğu için dedikoduları dinlemek de keyifliydi. Tabii hepsi masum dedikodulardı 🙂 Eğer Alpler havasını içinize çekmek isterseniz bir yaz tatilinde buraya gelmenizi şiddetle öneririm. Eğer merak ediyorsanız hayır burada kışın kayak yapılmıyor 🙂

Aşağıda kasabadan birkaç fotoğraf görebileceksiniz. Bir sonraki maceramızda görüşene dek kendinize iyi bakın 🙂

*

Bonjour les amis ! Aujourd’hui nous allons parler d’un petit joyau de la Provence, caché au milieu des Alpes, j’ai nommé : Saint-André-les-Alpes, un village peut-être encore méconnu, mais qui regorge de belles surprises. Vous êtes prêts ? Alors, c’est parti !

Saint-André-les-Alpes est situé à quarante-cinq minutes de Digne-les-Bains… La route pour s’y rendre est très sinueuse, mais une fois arrivé, un paysage grandiose s’ouvre à nous. En descendant le Col des Robines, on peut d’ores et déjà apercevoir, au travers des arbres, un grand lac entouré d’imposantes montagnes dont l’impressionnant pic de Chamatte… C’est dans ce décor de rêve que le village se découvre peu à peu.

Saint-André-les-Alpes comprend moins de 1000 habitants à l’année, mais devient, au fil des ans, une destination touristique privilégiée notamment des visiteurs étrangers… dont nos amis venus de l’autre rivage de la Manche. Il faut dire que les raisons de s’y rendre ne manquent pas : le village, en lui-même, est dépaysant de par le charme de ses vieilles maisons, son ciel parsemé de joyeux parapentes, la douce musique provençale orchestrée en été par les cigales, et des commerces aussi variés que sympathiques… sans oublier les nombreuses activités aux alentours : vol en parapente, baignade dans le verdon, visite du patrimoine local avec,notamment, la voie ferrée du train des Pignes, ou encore le Château de Méouilles… et pour les plus courageux, pourquoi pas une randonnée de plusieurs heures jusqu’au pic de Chamatte, qui offre certainement l’une des plus belles vues sur les Alpes…

Pazar yeri

IMG_1325

Yerleşim yerinden uzakta dağa giden bşr yola nehrin üstündeki köprüyü geçerek devam ediliyor

IMG_1320

Yamaç paraşütçülerini seçebiliyor musunuz:)

IMG_1323

Sandviç veya pizza yenebilen bir şarküteri

IMG_1326IMG_1327IMG_1329IMG_1330

2 Comments »

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s